Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

Buna seara! In timpul concediului crestere copil poti sa te inscrii la o postliceala?are importanta ca in ccc a intrat din somaj?multumesc
1. - In timpul CCC puteti sa urmati cursurile unei forme de invatamant.
- Plata indemnizatiei pentru CCC nu se suspenda si nu incetezaza deoarece in timpul scoli nu obtineti venituri profesionale impozabile.

2. - Dupa terminarea CCC veti relua somajul de acolo de unde a ramas.
- Daca ati intrat in somaj in calitate de absolvent nu veti mai beneficia, in continuare, de indemnizatia de somaj daca veti urma cursurile scolii postliceale.
Va multumesc!