Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire

In ce conditii se poate cumpara o locuinta astfel incat copiii dintr-o casatorie anterioara a sotului sa nu aiba dreptul la mostenire. Acestia (copiii) au fost incredintati mamei spre crestere si educare si au ramas in locuinta pe care au avut-o pe timpul casatoriei. Se doreste ca acestia sa nu mai aiba drept de mostenire si la locuinta cumparata acum, in timpul actualei casatorii, impreuna cu actuala sotie. Multumesc!
Daca sotul devine coproprietar pe actuala locuinta, nu exista metode prin care (la cumparare) sa excludeti casa din mostenirea sotului si sa dezmosteniti pe copii din casatoria anterioara.
O rezolvati prin testament. Copiilor le lasa cota sa din imobilul cumparat cu prima sotie, iar copiilor ce ii are cu dvs sau numai dvs daca nu aveti copii, cota sa din casa pe care ati cumparat-o.
Va multumesc!