Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul venituri pensie invaliditate gr III cu alte ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul venituri pensie invaliditate gr III cu alte venituri

Buna ziua
Ma numesc Ungureanu Gheorghe si am depus actele pentru pensie de invaliditate gradul III la care ma incadrez conform deciziei medicale asupra capacitatii de munca.Am certificat de inregistrate fiscala prin care am niste venituri suplimentare din prestarea profesiei liberale de auditor energetic pentru cladiri si daca primesc decizia de pensionare am dreptul la lucru cu 1/2 norma .Cum cuantific aceasta norma (prin raport de serviciu ?) si daca sunt ingradit de valoarea castigului realizat cumulat pensie + castigul din activitatea independenta la valoarea salariului brut pe tara?
Cu stima
1. Pensia de invaliditate gr. III se poate cumula cu orice alt venit profesional, indiferent de cuantum (nu exista nici o legatura salariul minim brut pe tara sau cu o alta suma de referinta).

2. Singura conditie este sa nu apara in documente ca ati lucrat mai mult de 4 ore pe zi.