Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti cat ar trebui sa achit la notariat pentru o taxa de succesiune?Mostenesc 1/8 di 512 mp,teren intravilan in comuna Poiana Campina,am sunat la notariatul unde trebuie sa ma prezint si mi s-a raspuns de catre secretara ca doar notarul cunoaste onorariul si nu il gasesc ...locuiesc la 200 km distanta si doresc sa stiu o suma aproximativa de care va trebui sa dispun. Se poate vinde acest teren de catre ceilalti mostenitori la notariat ,fara ca eu sa fiu de acord?Multumesc!
1. Mai reveniti cu telefon la notariat pentru a afla onorariu.Onorariu se calculeaza la toata masa succesorala si mai apoi dvs mostenitorii platiti in cotele ce va apartin. Nu este un tarif fix ca la piata pe legatura de patrunjel. Singurul in masura sa va spuna este notarul ce va dezbate succesiunea.
2.Nu se poate vinde la notariat fara acordul dvs si fara dezbaterea succcesiunii pe imobilul respectiv,fara cadastru si intabulare.
Multumesc!