Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cas 2015 pentru pfa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cas 2015 pentru pfa

Buna ziua, pentru PFA cod activitate 1015 agricultura impozit pe baza de norme de venit in 2014 a realizat un venit de 87000 lei pentru 2015 ce suma va declara in decl 600 pentru stabilirea cotei pentru pensie, 26.3% din venitul realizat anul anterior sau 845.25 lei cel stabilit minim pentru 2015? Contributia CAS pentru anul 2014 se va recalcula dupa venitul realizat sau ramane cum s-a depus initial cu 804 lei minim stabilit la inceput de an.Va rog lamuriri in aceasta tema. Multumesc
Baza de calcul la cas pentru fiecare din ani (2014, 2015) reprezinta venitul lunar ales de dumneavoastra adica declarat in declaratia 600 dar nu mai mic de 804 lei respectiv 846 lei.