Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Supermarket la parterul blocului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Supermarket la parterul blocului

Buna ziua,
La parterul blocului meu Billa Romania a deschis un supermarket. Au toate autorizatiile, dar acordul locatarilor a fost obtinut prin frauda. Adminstratorul de la Asociatia de locatari nu a spus ca este vorba de deschiderea unui magazin, ci a invocat un cu totul alt motiv. Apartamentul meu e situat deasupra depozitului, care face parte din alta scara decat supermarketul. Nu ni s-a cerut acordul pentru deschiderea acestui depozit. Nu stiu daca au autorizatie pentru el.
Supararea mare e galagia, ai impresia ca esti intr-o uzina industriala.
Intrebarea mea e care sunt legile pe care le incalca Billa Romania si care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac pentru a ne recastiga linistea.
1-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei de proprietari inclusiv in instanta
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari/decizii dispuse de catre adunarea generala,de catre presedinte si comitetul executiv
Administratorul de imobil nu poate dispune de la sine putere implicarea asociatiei de proprietari in relatii sau raporturi fata de terti,nu poate incheia sau stampila acorduri fara acordul presedintelui de asociatie
Sesizati oficial serviciul specializat din primarie