avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin

Buna seara, in decembrie am sustras din magazin doua coliere in valoare de 111 lei. Regret enorm ceea ce am facut, nu am gandit pe moment. Produsele au fost inapoiate, am recunoscut fapta.Am intrebat bodyguard-ul ce o sa patesc si mi-a spus ca nimic.
Am fost dusa la politie si mi s-au luat amprente. Nu stiam cat de grav este ceea ce am facut.
Pentru ca prima data refuzasem sa dau declaratie, am revenit a doua zi si am vorbit cu politistul care se ocupa de caz. Si-a dat seama ca regret enorm si a spus ca nu promite nimic dar incearca sa vorbeasca cu procurorul. A fost foarte cumsecade.
De atunci nu am mai auzit nimic, a trecut o luna jumate. Urmeaza sa imi depun dosarul la facultate in strainatate si nu stiu ce sa fac. E posibil sa am trecut in cazier ?
Mentionez ca nu am antecedente !
Va trebui sa si muncesc acolo, iar cu cazierul patat... nu prea mai are rost sa aplic.
Astept raspuns va rog.
Ultima modificare: Marți, 20 Ianuarie 2015
malinap, utilizator
Mergeti la organul de cercetare penala si vedeti ce s-a mai intamplat in cauza. Daca se dispune neinceperea urmaririi penale primiti comunicare acasa.
Oricum la furt, puteti sa va impacati cu pagubitul si astfel inceteaza urmarirea penala.
I-am spus atunci politistului ca as vrea sa fac asta dar a zis ca nu mai am ce sa fac.
Comunicarea o primesc prin posta, nu? In cat timp ar trebui sa o primesc ?
CristinaPaisa a scris:

Mergeti la organul de cercetare penala si vedeti ce s-a mai intamplat in cauza. Daca se dispune neinceperea urmaririi penale primiti comunicare acasa.
Oricum la furt, puteti sa va impacati cu pagubitul si astfel inceteaza urmarirea penala.


Conf. NCPP, soluţiile de neurmărire şi netrimitere în judecată sunt clasarea sau renuntarea la urmarire penala.
NUP si Incetarea urmaririi penale, sunt institutii din vechiul CPP.
Acum, daca se impaca se poate dispune clasarea, daca nu, este posibil ca procurorul sa dispuna renuntarea la urmarire penala sau sa il trimita in judecata.
Deci, exista posibilitatea sa fiu trimisa in judecata ? Cum ma impac cu magazinul ?
Am fost la magazin si mi-au spus ca NU vor sa retraga plangerea.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Ianuarie 2015
malinap, utilizator

Alte discuții în legătură

Furt din magazin, dosar penal malinap malinap Buna, ieri am fost prinsa cand am sustras din magazin 2 coliere, valoarea este de 119 lei. Stiu, regret enorm, este rusinos ceea ce am facut. Am vrut sa le ... (vezi toată discuția)
Furt din mall...pedeapsa? floreastefan floreastefan Buna ziua! ziua trecuta am facut o greseala, in sensul ca am incercat sa sustrag din incinta unui magazin din mall 2 articole vestimentare in valoare de 389 ... (vezi toată discuția)
Bună, am mare nevoie de câteva sfaturi sau răspunsuri sunt ... Roberta02 Roberta02 Bună, am mare nevoie de câteva sfaturi sau răspunsuri Sunt extrem de panicată si nu stiu ce anume se poate întâmpla în cazul meu. Pe data de ... (vezi toată discuția)