Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Reziliere declaratie de asigurare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Reziliere declaratie de asigurare

Sunt persoana fizica autorizata si am incheiat o declaratie de asigurare cu Casa de Pensi in anul 2004,In luna martie 2015inplinesc 60 de anisi imi voi depune dosarul de pensionare . In anul 2014 am depus in ianuarie declaratia 600,am cotizat pina in luna iulie 2014,cind interesindu-ma la casa de pensi am aflat ca pot sa nu mai cotizez daca vreau, pentru ca am37 de ani cotizati deci am stadiul maximde vechime. M-am deplasat la ANAF am depus o adresa la care am atasat o noua declaratie rectificativa la cea din ianuarie, in care am trecut salariul minim din ianuarie pina in iulie , ,iar din august pina in decembrie am trecut zero.La adresa depusa in iulie 2014 am primit raspuns de la ANAF in ianuarie 2015prin care mi se aduce la cunostinta ca nu pot rezilia declaratia,deci ca urmare trebuie sa platesc pina la finele anului 2014. Va rog pe d-voastra sa-mispuneti daca am procedat corect,daca nu sa imi dati o sugestie cum sa fac.Eu din iulie 2014 nu vreau sa mai cotizez.Cei de la ANAF sustin sus si tare ca acea declaratie depusa la inceputul anului nu poate fi rectificata cu toate ca formularul contine o casuta cu rectificare .Va multumesc foarte mult anticipat.
Daca doreati ca din luna iulie 2014 sa nu mai fi platit contributia la pensie, trebuia sa depuneti la 1 iulie 2014 declaratia 601.
Declaratia 601puteam sa o depun pentru intrerupere doar in cazul in care aveam decizia de pensionare .Eu inplinesc virsta de 60 de ani doar in martie 2015 cind ma voi pensiona.