Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnata in Romania, dar stabilita in alta tara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnata in Romania, dar stabilita in alta tara

Buna ziua

Va deranjez cu o intrebare.Am fost condamnata in noiembrie 2013 la 4 ani pt.inselaciune.Pe parcursul procesului am primit un contract de munca intr-o tara in UE.In momentul condamnarii nu eram in tara ba mai mult eram gravida luna 4 .
Am nascut si deocamdata imi cresc copii asteptind sa vina cineva sa imi aduca EAW.
Intrebarea mea este , normal voi refuza extradarea , am sanse sa cistig in conditiile in care am nascut in aceasta tara din UE ,fetita mea are acum 9 luni iar baiatul a inceput scoala aici.
Multumesc
Depinde de ce va hotari instanta din tara in care va aflati.
Incercati sa va luati un avocat si sa faceti tot posibilul sa nu va extradeze.
multumesc de raspuns.am vorbit deja cu un avocat aici.
Am uitat sa intreb.Daca sint extradata si cer rejudecarea procesului pt ca am fost judecata in lipsa , dupa vechiul sau noul cod penal voi fi judecata? Presupusele fapte ar fi fost infaptuite in 2008.
Multumesc
Depinde daca ati dat declaratie in dosar.
Daca ati dat declaratie nu cred ca veti obtine redeschiderea procesului penal si rejudecarea cauzei.
Sa nu va pacaliti cu art 6 cedo care il garanteaza statul roman.

cererea de extradare se poate respinge daca va angajati avocat.
Va multumesc de raspuns.Am dat declaratie in timpul urmaririi penale.Dar harababura a fost.Primul avocat mi-a zis ca fara spaga nu rezolv nimic cu sinceritatea.Am schimbat avocatul , nu l_am vazut foarte interesat de cazul meu,iar cind a fost trimis dosarul in judecata nu am fost prezenta la proces doar avocatul.Munceam deja in UE.
Pe legea actuala nu o sa va puteti rejudeca.