Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... retragere divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

retragere divort

Buna ziua spuneti mi va rog daca sotul meu a bagat divort si itre timp ne am impacat ce trebuie sa fac? ,sa asteptam prima infatisare sau poate face o cerere de renuntare la divort la judecatorie ?,(as vrea tare mult sa nu ma prezint la judecatorie )va multumesc
Exista doua posibilități: fie nu va prezentati si procesul se suspenda ( fiind obligatorie prezenta reclamantului), fie reclamantul face o cerere de retragere ( in fata instantei sau prin registratura).
Sa inteleg ca daca nu se prezinta sotul la prima infatisare se anuleaza divortul?(el fiind reclamantu)poate face o cerere la instanta daca divortul a fost facut print un birou de mediere si cei de la mediere la pus la judecatorie ( mentionez ca sotul meu nu a fost la judecartorie pentru depunerea divortului ci la un birou de mediere ,nu trebuia sa fiu contactata de cei de acolo?)
Va multumesc pentru raspuns din suflet,as mai avea cateva intrebari la d voastra ,sotul a depus divortul din culpa comuna dar in realitate adevaratul motiv este ca sa suparat pe mine ca nu am fost deacord ca de craciun sa se duca la parinti lui doar cu copilul( nu m au vrut pe mine niciodata in trecut am avut foarte multe discuti cu parinti lui pana cand am renuntat sa ma mai duc la ei eu si cel mic ,dar el a continuat sa se duca si de cate ori se ducea ii cerea sa vada copilul dar , fara mine ,ca le este dor de el si sa l duca dar fara ca eu sa merg si eu nu am fost deacord nicio sotul meu nu a muncit niciodata cu forme legale ,a muncit cu ziua ,eu in schimb am muncit si am acte doveditoare poate sa mi ia copilil daca el nu poate dovedi ca a muncit pe timpul casatoriei? ( ca ma ameninta ca o sa mi l ia)el nu poate dovedi ca a muncit acolo nu conteaza asta? Cand a depus cererea de divort nu trebuia sa dovedeasca ca poate plati pensia alimentara ? A zis ca nu ia cerut nimic si ca a spus ca poate plati pensia minima de 200 ron ( asta ce mi a zis el ) pot anula divortul eu cand voi dovedi ca nu a muncit si nu poate plati pensia alimentara ?(el se bazeaza pe parinti lui care au foarte multi bani )ei l au ajutat sa bage divort ca nu a avut posibilitati el ,nu avea bani ,nu are bani nici acum cu ce sa ne intretina,multumesc

Pot spune in instanta care este adevaratul motiv pentru care sa bagat divortul?

Mentionez ca noi ne intelegem bine dar atunci cand e vorba de parinti lui se schimba situatia ,tipa ,urla ,nu ma mai inteleg cu el

Acum nici eu nu mai muncesc nicaieri ma intretin parinti ,dar nici el numai ca eu pana pe 31 dec am muncit cu forme legale el niciodata l au intretinut parinti lui care iau dat bani tot timpul si mai avea cate o lucrare la negru cand si cand mai scotea cativa banuti
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cererea de divort s a facut pe 6 ianuarie ,pe 19 ianuarie sa pus pe saitul judecatoriei daca se ducea la un cabinet de mediere nu trebuia sa fiu si eu instiintata? Nu trebuia sa fiu chemata printr un act scris ? Ca el asa ma intrebat daca ne putem intelege si am inteles de la el ca cei de la mediere iau dat tel sa l intrebe daca a ajuns cu mine la o intelegere pana sa puna pe rol divortul la judecatorie ,dar nu trebuia sa ma informeze cei de la mediere? Acordul lui cu mine era sa l las pe el sa se duca cu copilul de sarbatori, de zi onomastice la parinti lui fara mine doar el cu copilul ceea ce eu nu am fost deacord ,la mine in familie la parinti mei el putea merge fara nici o grija am fost de craciun impreuna cu el la ai mei parinti ca mie nu mi sa interzis niciodata asta ,si dupa am vrut sa mergem si la ai lui si nu l au primit cu mine sotia lui