Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua. Anul acesta as vrea sa sustin examenul pentru Scoala Nationala de Grefieri, unde o sa primesc o indemnities, insa in perioada scolarizarii o sa nasc. Este posibil sa intru in concediu de crestere a copilului dupa ce voi fi repartizata la instanta?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Daca Scoala Nationala de Grefieri o faceti la zi atunci aceasta perioada este eligibila pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. Daca abia acum sustineti examenul de admitere de ce intrebati asa inainte de a fi repartizata la instanta?