Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... sant in ceata fatilor!!!!!!!!!!!!!!este posibil????
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

sant in ceata fatilor!!!!!!!!!!!!!!este posibil????

:O#-o#-o#-o#-o rog din suflet sa ma scoata civa din aceasta ceata!!!!
Am fost inplicat intrun accident,mai bine zis lvit in spate de un TIR in urma carui fapt lipsesc 70-75 cm din masinasi multe altele...
Masina KIA CARENS 2I CRDI Af.2003 pret catalog 23800.euro (in 2003) KM la momentul accidentului 213500 KM.
masina in stare inpecabila avand inspectia thnica in 24. 04.2009 .Piesele necesare reparatiei costa 42786 ron.(10137 euro)+ manopera16350 ron(3892EURO)== 59136 ron== 14029 euro toate sant estimative clar ca o sa mai sara cateva mii de euro:sorry:
Inspectorul de daune ,domnule "" dauna totala!!!, ok fefu asta eeee.......daca tu spui..
Dupa o sptamana il sun, domnu cum merg treburile?? pai stiti avand in vedere ca aveti forte multi km. la bord nu putem sa va oferim mi mult de 15% di valoarea de catalog:P. sun la CSA domnilor este posibil o masin de 5,5 ani sa fie evaluata la 15% adica uzata 85% , are 213500 km, dar fabricantul garanteaza 100000 km. 7 ani la caroserie.
Primesc prin e-mail ORDIN nr20 / 2008 Art. 58. - (1) Pentru stabilirea valorii vehiculelor la data producerii evenimentului asigurat, din valoarea de nou a acestora se scade uzura valorică. Prin uzură valorică se înțelege acea parte din valoarea vehiculului ce se pierde prin vechime, întrebuințare sau stare de întreținere.
(2) Uzura valorică se calculează prin aplicarea unui coeficient de uzură asupra valorii de nou a vehiculului la data producerii evenimentului asigurat.
(3) Coeficientul de uzură se stabilește în funcție de gradul de întrebuințare, kilometrii parcurși cu vehiculul, precum și de vechimea în exploatare, exprimată în unități de timp: ani, diferențiată pe categorii de vehicule, potrivit tabelelor coeficienților de uzură nr. 1 și 2 cuprinse în anexa nr. 3.::O:O
SI........
Art. 59. - (1) În cazul vehiculelor la care se cunosc datele menționate la art. 58 alin. (4), pentru stabilirea coeficientului de uzură al vehiculului avariat se caută în tabelul coeficienților de uzură linia corespunzătoare vechimii în exploatare, în ani, și coloana corespunzătoare stării de întreținere medie, la intersecția cărora se va găsi coeficientul de uzură respectiv. Coeficienții de uzură sunt determinați pentru un parcurs mediu anual de:
- 15.000 km pentru vehicule cu masa totală maximă autorizată de până la 3,5 t și pentru cele al căror număr de locuri pe scaune nu este mai mare de 9;
- 20.000 km pentru vehicule cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 t și pentru cele al căror număr de locuri pe scaune este mai mare de 9.
(2) În cazul în care există diferențe între parcursul real și cel rezultat utilizându-se media anuală, coeficientul corespunzător stării de întreținere medie se va corecta cu 0,5% pentru fiecare 1.000 km, fără a se putea depăși coeficienții corespunzători stărilor de întreținere bună sau satisfăcătoare.:O
In concuzie.. exploatare, exprimată în unități de timp: ani, diferențiată pe categorii de vehicule, potrivit tabelelor coeficienților de uzură nr. 1 și 2 cuprinse în anexa nr. 3. cere zice ; la 5,5 an ivechime cu o medie de 15000 km. /an
ma incadrez in cel mai ferit caz cu o,, stare de intretinere buna'' ATENTIE 41% UZURA daca aveam 82500 km.la bord
DAR CUM AM 213500 TREB. SA RECORELAM RESTUL DE 131000 KM CU 0.5% ( VEZI ART. 59)= 65.5% UZURA SI BOMBA!!!!????#-o#-o#-o 41%+ 65,5%=106,5% UZURA CNFORM NORMATIVELOR:O
FRATILOR !!!!!! I#-o:(( MASINA MEA DE 5,5 ANI FARA PIC DE RUGIN BINE INTRETINUTA DEFAPT ERA O EPAVA DUPA LEGILE DIN RO. ATUNCI SA SPUN MERCI CA VAD 2-3 MII DE EURO . VA ROG RASPUNETI DA STITI MAI BINE
conform datelor prezentate autovehicolul dvs se incadreaza la uzura de 59% adica peste 5,5 ani vechime, stare satisfacatoare.
rezulta valoarea autovehicolului este de 41% din valoarea de catalog. Suma astfel rezultata o inmultiti cu 75% si rezulta despagubirea pe care aveti dreptul sa o pretindeti.
Va multumesc mult pentru rspuns ,poate aveti drepta dar ati luat in calcul difernta de 131000 km. care dupa ART.59 ORD. 20/2008 pct.
(2) Ã�n cazul în care existÄ� diferenÈ�e între parcursul real È�i cel rezultat utilizându-se media anualÄ�, (15000 km /an) coeficientul corespunzÄ�tor stÄ�rii de întreÈ�inere medie se va corecta cu 0,5% pentru fiecare 1.000 km, fÄ�rÄ� a se putea depÄ�È�i coeficienÈ�ii corespunzÄ�tori stÄ�rilor de întreÈ�inere bunÄ� sau satisfÄ�cÄ�toare.
Poate inteleg eu gresit aceast ART.59 #-o. va rog explicati cum ati calculat D-tra ca mie sincer imi place;
23800 *41%=9758 -25%= 7318.5 euro asa mai merge si accept, desi valoarea de piata este 8000-9000 euro
ei au oferit 20000 ron(4600 euro) numai taxa de mediu este 2100 euro la aceasta masina
va multumesc, si va rog explicati cum ati calculat.

@Hedesiu
Luati aminte: procentele de uzura sunt pe jumatati de an.Sunteti in eroare si dati sperante desarte.
@Kala Dv. va incadrati in prima jumatate a anului 6 (5+6 luni).
Starea de uzura medie = 55%.Avand peste 82.500 km la bord, nu se poate scadea uzura sub coeficientul maxim de 63%.Rezulta: 23.800x(100-63)%x 75%=6.605 E Oricum nu sunt numai 4.600 "ofertati" dar nici 7318 gresit calculati.
Va multumesc mult pentru raspuns, puteti sa-mi spuneti unde gasesc tabelu cu coeficenti de uzura?
va multumesc.
Anexa nr.3 la Norme cuprinde coef. de uzura pe ani de vechime, din 6 in 6 luni, pentru toate tipurile de autovehicule.