Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare in functie fara semnatura angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare in functie fara semnatura angajatului

Este legal daca eu am fost Adjunct Sef de Magazin ca functia mea sa fie schimbata fara semnetura mea in Sef de Tura?
Mentionez ca actul additional pe care am primit este unu si aceleasi la amandoua functiile.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Mentionez ca schimbarea aceasa a fost facuta in cadrul companiei pe nivel national.
Regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, si anume :
- delegare
- detasare
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Prin urmare, dati-ne mai multe detalii despre aceasta decizie a angajatorului (s-a decis o noua schema de functiuni ,o noua organigrama etc.)
Asa ni s-au zis ca s-a desfintat postul de Adjunct Sef Magazin in cadrul companiei, si nu s4e mai angajeaza adjunct ci numai sef de tura.
Fara nici o anuntare inainte ne-am trezit in magazine cu actele aditionale.(mentionez ca asa au scris ca toate clauzele raman la fel, numai ca se schimba functia din data de 01.01.2015.)
Eu personal nu le-am semnat. Ieri 23.01.2013. ma-am trezit ca in pontaj mi sa scjimbat functia in sef tura.La care respansabilul regional de HR mia zis ca nu este o retrogradare ca sa schibat la toti adjunctii in cadrul companiei.
In opinia mea, atat timp cat nu s-a modificat decat denumirea postului se putea semna acel act aditional.

Functia de Adjunct Sef Magazin nu exista in Clasificarea Ocupatiilor din Romania.
Pana acuma ca cod cor aveam 142004 si acuma a schimbat in 132234.
Codul 132234 apartine functiei Sef schimb, iar codul 142004 apartinea functiei Sef birou comert cu ridicata si cu amanuntul.

Prin urmare, functia avuta nu exista in COR, angajatorul folosind un cod pentru o functie probabil similara.