Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale MANDAT DE administrator expirat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

MANDAT DE administrator expirat

Buna ziua! O firma are 2 asociati, sot si sotie, din care sotul a fost numit si administrator, cu mandat de 1 an de zile, care a expirat. Ar fi fost indicat sa aiba mandat nelimitat, tocmai asta isi doreste sa faca acum. Intrebarea mea este daca e suficienta Hotararea AGA in care se numeste sotul in functia de administrator pe perioada nedeterminata sau 5 ani si actualizarea actului constitutiv in ceea ce priveste durata mandatului sau, la capitolul care priveste conducerea si administrarea societatii si in afara de asta ar mai fi nevoie de ceva?

SI INCA O INTREBARE. Sotia si-a schimbat buletinul. Tot prin hotarare AGA isi prezinta noile data ale buletinului?
Astept raspunsuri din partea dumneavoastra, pentru care va multumesc inca de pe acum! Apreciez mult profesionalismul domnilor si doamnelor avocati, care isi manifesta interesul si disponibilitatea in a ne raspunde si noua invatzaceilor... :)
Cu privire la primul aspect, e de-ajuns hotararea dar nu mentionati ca "se numeste" ci ca i se prelungeste mandatul. Ar fi indicat ca, daca a trecut ceva timp de la expirarea mandatului anterior, AGA sa confirme toate actele intreprinse de administrator in acest interval.

Referitor la schimbarea buletinului nu e nevoie de nicio AGA: [ link extern ]
Va multumesc mult! Si la fel de mult si pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns!

Asadar, nu ar mai fi cazul si de reactualizare a actului constitutiv, asta ar insemna taxa mai mica, veste buna. Insa, stiu ca orice modificare implica actualizarea actului....cam de asta m-am lovit la toti referentii...
Actualizarea actului constitutiv nu va costa in plus, deoarece nu se publica decat hotararea AGA, care e aceeasi. Veti avea o modificare a actului numai daca modificati durata mandatului administratorului de la 1 la 5 ani sau nelimitat.