Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi in urma concubinajului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi in urma concubinajului

Buna ziua!
Traiesc in concubinaj de aprox 9 ani si anul acesta in octombrie urmeaza sa ne casatorim.
Locuim cu mama mea iar eu sunt singurul ei copil si deci eu sunt unic mostenitor.
Viitorul sot va avea dreptul la casa atunci cand mama nu va mai fi ?
Ce drepturi va avea viitorul sot?
Cum se impart bunurile dobandite in timpul concubinajului?:-/
Viitorul sot nu are nicio vocatie la mostenirea dupa mama dumneavoastra.

Bunurile dobandite in concubinaj vor fi fie bunuri proprii ale unuia dintre concubini, fie bunuri in coproprietate, in cotele stabilite la cumparare. In niciun caz ele nu urmeaza regimul juridic al comunitatii de bunuri caracteristic casatoriei.
Bunurile care provin dintr-o succesiune , conform articolului 31C.Familiei , sunt exceptate de la comunitatea matrimoniala de bunuri.
(vor fi bunuri proprii ale dumneavoastra-nu are relevanta data casatoriei )
Imparteala bunurilor dobandite in timpul concubinajului , ca si bunuri proprietate comuna pe cote parti , se va face avand in consideratie contributia materiala a fiecaruia dintre concubini , in vederea probatiunii acesteia putand uza de orice mijloc de proba.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Ne cereti pareri despre o situatie viitoare... care nu se stie cu va evolua!
Daca veti mosteni pe mama legal in intregime, sotul nu va avea drept.
Daca faceti in timpul vietii mamei vreun contract de intretinere, donatie etc... depinde de act!
Daca sotul se poarta frumos cu soacra si ea ii lasa testament... iara se poate intampla sa aiba si el drepturi!
Si tot asa, in functie de ce lucruri se vor intampla...

Cat despre bunurile din concubinaj, indicat ar fi sa vi le impartiti acum, cat nu sunteti casatoriti, si bunurile care intra in patrimoniul fiecaruia vor fi proprii. Sau... ati putea sa le lasati asa, daca aveti incredere unul in celalalt.
Asta cu increderea nu e un argument pentru mine ca jurist, insa e pentru clientii mei.
Varianta cu impartitul insa poate avea avantajul ca lucrurile sunt clare si dezavantajul ca e dificil de facut in anumite conditii, in functie de ce bunuri sunt si cum au fost ele dobandite etc.
Asta nu pot sti.
Concubinul (viitorul sot) nu are dreptul la casa mostenita de dumneavoastra de la mama, dar are insa un drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse casei.
Rodica Ciobanu, Avocat