avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire bunuri

Buna! Am si eu o intrebare. acum 2 ani am achizitionat un imobil prin intermediul programului prima casa ( in acte la banca platitor: mama, coplatitor: eu), iar contractul de vanzare cumparare e facut pe numele parintilor mei ( motive perosnale), insa acum ai mei vor sa divorteze. Cum imi va cauza acest lucru mie, atunci cand voi vrea sa trec apartamentul pe numele meu, mai excat peste 3 ani?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:55, 29 Ianuarie 2015
Daca exista înțelegere, nu va afectează, veți prelua ap și ratele cu acordul bancii și a fondului de garantare. Dacă nu, cei doi vor partaja bunul dvs în instanta. Puteți interveni și dvs în proces, bănuiesc ca dvs plătiți ratele și puteți dovedi asta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj apartament "prima casa" scarlat_ramona scarlat_ramona Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Eu si sotul meu ne am decis sa divortam. Detinem impreuna un apt achizitionat anul trecut prin programul Prima ... (vezi toată discuția)
Act de partaj si statut codebitor/garant Noiela Noiela Act de partaj si statut codebitor/garant Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu doua raspunsuri. Am divortat de fostul sot in anul 2019. Actul de divort l-am ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament prima casa gabriela_munteanu gabriela_munteanu Buna ziua. Daca o persoana a achizitionat impreuna cu sotul un apartament in anul 2009 prin programul prima casa iar anul acesta au divortat, care sunt sansele ... (vezi toată discuția)