Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa, completare rjic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa, completare rjic

buna ziua!va rog sa-mi spuneti daca bonurile de benzina le trec in rjic cu valoarea intreaga sau la 50 la suta?
multumesc frumos,astept raspuns...
Toate cheltuielile facute pe pfa le treceti in RJIP conform documentului de plata. Separat tineti fise pentru operatiuni diverse la fel cu toata valoarea. La sfarsit de luna cand faceti totalul la fiecare fisa, treceti acest total in jurnalul operatiunilor diverse. Si aici apare diferenta caci la cheltuielile care sunt deductibile partial, cand preluati totalul lunar aplicati procentul si in jurnalul operatiunilor diverse treceti doar cat e deductibil iar diferenta o treceti in centralizatorul cheltuielilor nedeductibile.
Mai detaliat cititi ordinul nr. 1040 din 8 iulie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea evidenŃei contabile în partidă simplă.