Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pronuntare instanta fara audiere martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pronuntare instanta fara audiere martor

Buna ziua,
Un cetatean, X, a fost amendat de catre politia locala,pentru ca ar fi participat la un scandal iscat intre el si fratele sau.
In realitate,acesta impreuna cu sotia, au fost batut de fratele sau impreuna cu concubina si fratele concubinei.
Fata cetateanului X,a sunat la 112 anuntand ca parintii sai sunt batuti (chiar in timpul cand erau batuti).
A sosit la fata locului un politist de la politia locala - insa atunci,era deja liniste, totul se calmase,iar cetateanul X cu sotia ramasese cu bataia si vanataile.
Ulterior,acestia au mers la IML si au obtinut certificate medico legale.
Politistul,i-a amendat pe amandoi fratii...
Cetateanul X a contestat in instanta procesul verbal si amenda in sine.
Instanta a dispus audierea unui martor neutru - care a fost citat pt.urmatorul termen.
La urmatorul termen,martorul nu s-a prezentat.
Instanta a emis un mandat de aducere,pentru un nou termen.
Nici asa,martorul nu a fost prezentat de politie (cum era normal,sa se puna in aplicare mandatul de aducere).
Cu toate acestea,instanta a lasat cauza in pronuntare - si ulterior a respins contestatia,nemaipomenind nimic de martor.
Contestatia a fost respinsa pe motiv ca,"...imprejurarea daca scandalul a fost sau nu generat de alte persoane decat petentul este irelevanta deoarece legea sanctioneaza nu doar provocarea,ci si participarea efectiva la scandal. Indiferent cine sau ce a declansat incidentul,petentul trebuia sa se abtina de la manifestari violente,chiar daca acestea au fost sub forma de riposta."

Ori,petentul cu sotia,au fost participanti involuntar,acestia fiind,de fapt,victime...
Acum,are drept de APEL.
Ce anume ar trebui invocat in motivarea apelului,avand in vedere ca:
- Petentul,impreuna cu sotia,au fost victime in respectivul scandal,iar martorul admis de instanta,ar fi putut relata starea de fapt - daca ar fi fost audiat.
- PV-nu contine OBIECTIUNI (care,conf.art.16 din OG 2/2001,face PV ca fiind nul de drept).
- PV-nu este semnat de niciun martor,motivul acestei lipse nu este mentionat in PV,instanta constata lipsa semnaturii martorului - dar mentioneaza in sentinta "...insa,petentul trebuie sa dovedeasca o vatamare,or petentul nu invoca si nu dovedeste nicio vatamare."
(Despre ce vatamare ar fi vorba - si,in baza carei legi ar trebui dovedita ?)
- Se mentioneaza in sentinta "...inlocuirea cu avertisment nu se impune,cata vreme petentul nu recunoaste si nu regreta comiterea contraventiei."
Ori,cum sa recunoasca ceva ce nu a comis ?
Cam asa se prezinta starea de fapt si continutul sentintei.
Ce trebuie facut in continuare,in apel ?
Va multumesc.
Dacă martorul nu a putut fi adus nici cu mandat de unde să îl ia instanța. Polițiștii care au pus în executare mandatul s-au prezentat la domiciliul indicat și au constatat că acesta nu este/nu mai locuiește la adresă și nici nu au aflat informații despre noua adresă. însă nu asta e problema.
Formulați apel și solicitați, în subsidiar, înlocuirea sancțiunii cu aplicate cu avertismentul.
Apreciați că sancțiunea aplicată este mult prea aspră raportat la împrejurările concrete ale cauzei, care în mod obiectiv trebuie avute în vedere la individualizarea sancțiunii, reținând totodată și caracterul gradual al angajării răspunderii.
Dar putea (încă poate dacă nu au trecut trei luni) formula plângere penală pentru lovire și alte violențe.
Martorul era acasa,insa nu s-au dus politistii sa-l ia si sa-l prezinte in fata instantei.
Practic,politistii nu au pus mandatul in aplicare,intrucat acel martor trebuia sa depuna marturie chiar impotriva lor.