Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neacordarea drepturilor banesti si a bonurilor de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neacordarea drepturilor banesti si a bonurilor de masa

sunt angajat la RODIPET
dupa cum multi stiu societatea este in proces cu AVAS
dupa ultimile stiri avas-ul a castigat procesul si patronul ar trebui sa predea societatea
dar la banii lui cred ca se va amana ani de zile va face recurs si va folosi fel si fel de chestii ca
sa scape sau macar sa amane predarea societatii
dar ce ne doare pe noi angajatii este faptul ca nu am primit drepturile banesti din luna martie iar bonurile de masa
desi sunt trecute pe fluturas in fiecare luna nu le-am primit din ianuarie
am incercat sa incetam activitatea dar ni s-a spus ca putem pleca iar cine instiga la greva este dat afara
mentionez ca nu mai avem sindicat
va intreb ce putem face ?????
exista printre dvs. avocatii cineva care are curajul sa se judece cu Rodipetul
vom mai vedea vreodata bonurile de masa care repet sunt trecute pe fluturas
o alta problema la care va rog sa-mi raspundeti este :
cate ore trebuie sa lucreze un sofer pe zi
mentionez ca noi lucram uneori si 13 ore pe zi programul incepand in fiecare dimineata de la 03
chiar nu mai avem nici un drept ??
strainii daca au banii fac ei legile in tara noastra ??
toti dau vina pe criza dar ei se imbogatesc pe zi ce trece
va rog sa-mi raspundeti
MULTUMESC
Cu privire la programul de lucru pentru conducatorii auto, daca va ajuta, va indic HG nr. 38/2008 privind organizarea timpului de munca al persoanelor care efectueaza activitati mobile de transport, precum si Ordinul nr. 1058/2007 referitor la NORMELE METODOLOGICE privind activitatea de control al respectarii perioadelor de conducere, pauzelor si perioadelor de odihna ale conducatorilor auto si al utilizarii aparatelor de inregistrare a activitatii acestora.
1. Puteti actiona in judecata pe angajator si pentru amenintarile proferate si pentru drepturile banesti neacordate.
2. Va adresati Tribunalului din judetul in care domiciliati sau aveti resedinta, Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
cate ore trebuie sa lucreze un sofer pe zi
mentionez ca noi lucram uneori si 13 ore pe zi programul incepand in fiecare dimineata de la 03

Durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi.
Se poate ajunge la 48 ore saptamanal, cu adaugarea cuantumului maxim de ore suplimentare (8 ore).
In mod exceptional se poate lucra si peste 48 de ore, dar cu conditia ca media saptamanala a orelor de munca sa nu depaseasca 48 de ore pe o perioada de referinta de 3 luni (sau pana in 6 luni in unele cazuri, cu aprobarea ITM)