Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Consiliu Director
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Consiliu Director

Buna ziua! Va rog frumos imi puteti spune si mie care sunt pasii pentru a stabili un nou Consiliu director al unei ONG?
Se convoaca adunarea generala si conform procedurii stabilite prin statut, se procedeaza fie la numirea unor membrii in consiliul director ( daca fostii membrii si-au dat demisia, au parasit asociatia, etc) fie se propune revocarea actualilor membrii ( motivele le cunoasteti dvs) si se fac propuneri pentru desemnarea altora. Se adopta hotarirea, care apoi se depune spre inregistrare la judecatorie, pentru a fi mentionata in Resgitrul asociatiilor si fundatiilor.
Modificarea actului constitutiv sau a statutului asociatiei se face prin inscrierea modificarii in Registrul asociatiilor si fundatiilor aflat la grefa judecatoriei in a carei circumscriptie teritoriala isi are sediul asociatia.
Cererea de inscriere a modificarii va fi insotita de hotararea adunarii generale.