avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre ccc in alta tara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre ccc in alta tara


Buna seara ,

Vreau sa va intreb daca este valabila legea in care tatal sa beneficieze de indemnizatie crestere copil pana la varsta de 1an ,situatie in care ambii parinti locuiesc in alta tara si doar tatal lucreaza .Nu stiu daca legile sunt la fel ca in tara noastra.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: marcucarolina , utilizator 08:59, 2 Februarie 2015
art.12 din OUG 111/2010:
(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
...

Neindeplinirea conditiile de a locuit in Romania duce la neacordarea indemnizatiei pentru CCC.

Daca parintii locuiesc si lucreaza intr-un stat UE, atunci pot beneficia de indemnizatie din acel stat.

Despre ce tara este vorba?
Buna ziua,

Este vorba despre Italia.
Va multumesc !
In Italia orice femeie care naşte (indiferent că este angajată sau şomeră) primeşte o mie de euro (ca ajutor unic de naştere).

Pentru salariatele bugetare, concediul este de cinci luni, două înainte de naştere şi alte trei post-natal.

În această perioadă, femeia primeşte 80% din salariu.

Dacă doreşte să îşi prelungească perioadă de concediu de maternitate, după cele trei luni, venitul va fi de 30% din salariu.

Prelungirea concediului maternal nu poate depăşi şase luni.

Dacă tatăl intră în concediu în locul mamei pentru cele trei luni, are dreptul fie la o lună de odihnă suplimentară, fie la o compensaţie financiară).

Salariului mediu brut pe economie este de 1300 de euro.

Parinţii pot opta pentru un concediu de doi ani, însă fără niciun fel de plată din partea angajatorului. Acesta garantează locul de muncă.

Detalii:
[ link extern ]

[ link extern ]

[ link extern ]
Multumesc ,

Ma gandeam ca legislatia este la fel ca in tara noastra.
Sa aveti o zi frumoasa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Szkeszeg Szkeszeg Buna ziua, De curand am aflat ca o sa avem un bebelus, sotia lucreaza in Romania la o multinationala iar eu lucrez in Ungaria cu contract. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Concediul de paternitate crazydaddy crazydaddy In cazul in care mama este plecata in strainatate, iar tatal lucreaza in Romania, acesta are dreptul la cei 2 ani de concediu de paternitate, cu toate ... (vezi toată discuția)
Indemnizație tata andrea_dida andrea_dida Buna ziua! Sunt in concediu de creșterea a copilului până în 06 mai, băiatul urmând să împlinească 2 ani în 06 iunie 2016. Tatăl a lucrat cele 12 ... (vezi toată discuția)