Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din vanzare actiuni Sif
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din vanzare actiuni Sif

daca am tranzactionat actiunile detinute si am incasat suma respectiva ce fel de impozit trebuie sa platesc si cum?Multumesc pentru raspuns
Cota de impunere este 16%.
O sa primiti (daca nu mergeti si cereti persoanal) de la firma care v-a intermediat vanzarea actiunilor o situatie cu venitul obtinut si veti depune la anul, pana pe 25 mai, declaratia 200 si copie dupa hartia primita de la firma.