avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venit din vanzare actiuni Sif
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venit din vanzare actiuni Sif

daca am tranzactionat actiunile detinute si am incasat suma respectiva ce fel de impozit trebuie sa platesc si cum?Multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:34, 30 Ianuarie 2015
Cota de impunere este 16%.
O sa primiti (daca nu mergeti si cereti persoanal) de la firma care v-a intermediat vanzarea actiunilor o situatie cu venitul obtinut si veti depune la anul, pana pe 25 mai, declaratia 200 si copie dupa hartia primita de la firma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit vanzare actiuni Delia19 Delia19 Va rog sa-mi comunicati care este impozitul datorat la vanzarea de actiuni (societate SA) pe BVB si daca este vreo diferentiere intre perioada detinerii ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie 225 kisslilla kisslilla Declaratia 225 pentru primul trimestru ( persoane fizice) se depune pe zero? Multumesc (vezi toată discuția)
Impozitare venituri din teren arendat codrina.ama codrina.ama Buna seara, Va rog sa aveti amabilitatea sa ma \"luminati\" cu privire la urmatoarea situatie : Mama mea -pensionara, detine teren agricol pe care l-a ... (vezi toată discuția)