Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Coproprietate autoturism nou
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Coproprietate autoturism nou

M-ar ajuta joarte mult un pic de ajutor. Am cumparat un autoturism nou impreuna cu prietenul meu (nu suntem casatoriti) si am pus banii impreuna. Cum putem sa facem ca bunul sa fie inscris pe numele ambilor, la acest moment eu sunt singurul proprietar care apare in acte. Mi se pare corect ca si el sa apara in aceste acte. La firma de la care l-am cumparat mi s-a spus ca ei nu pot trece 2 cumparatori. La notariat nu se poate legaliza un act de coproprietate. Exista o lege care m-ar putea ajuta ca pe talonul de inmatriculare a masinii sa fim trecuti amandoi?

Actul de vanzare poate fi incheiat sub forma unui act sub semnatura privata, solo consensu , fara vreo alta formalitate.Din momentul exprimarii acordului de vointa al proprietarului (sau al copartasilor ) si al vanzatorului e transmis dreptul de proprietate .Asa incat va atrag atentie ca important e contractul de vanzare cumparare , care poate respecta si forma autentica ,.(incheiat la notar )
Avand in vedere ca ambii concubini contribuie la plata pretului , firesc ar fi ca ambii sa fie parti contractante.Numai contractul e legea partilor , de care acestea sunt tinute (dand nastere la drepturi si obligatii in acest sens.)
Acest act , poate fi redactat , in conformitate cu acordul de vointa al partilor contractante, si de un avocat.Va recomand a apela la un specialist , pentru a preintimpina o situatie confuzionanta si vreun cost suplimentar.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat