Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz sau nu?

Bună seara!Firma la care lucrez(am lucrat) mi-a făcut contract de muncă pe perioadă determinată de 6 luni și 1(una) zi,nu știu ce este cu această zi,poate așa se face.Mâine trebuia să merg la serviciu,dar am fost anunțată telefonic de către colegi,nicidecum de către conducere, că nu mai apar în planificare fiindcă nu mi-a mai fost prelungit contractul de muncă.Asta,așa cum am spus, fără a fi înștiințată mai înainte de nimeni din conducere,care conducere îmi spusese că, contractul mi se va prelungi automat, mie și la toți colegii.Întrebare mea este dacă trebuia să mi se dea preaviz sau să fiu anunțată că nu mi se va prelungi contractul.Vă rog frumos să-mi dați un răspuns,dacă pot face ceva,măcar să stau în preaviz,până îmi găsesc de lucru,am rămas brusc fără serviciu.Vă mulțumesc!
Ati fi fost anuntata in cazul prelungirii. De ce va mirati? Trebuia sa va interesati mai devreme ce sa intampla, daca se prelungeste sau nu.
In cazul incetarii unui c.i.m. încheiat pe durata determinata la expirarea duratei pentru care a fost incheiat nu se acorda preaviz.

Angajatorul nu are nicio obligatie legala de a prelungi durata unui c.i.m.

Puteti sa va inscrieti la somaj daca indepliniti conditiile prevazute de lege pentru acordarea acestuia.