Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cenzor neautorizat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cenzor neautorizat

Pe parcursul a mai bine 3 ani in asociatia de proprietari a incheiat un contract civil de prestari servicii cu o persoana nemembra a asociatiei pentru functia de cenzor remunerata care nu indeplineste conditiile unui cenzor extern nu are studii de specialitate mu este cecar.
Persoana fizica din afara asociatiei care poate presta functia de cenzor extern al asociatiei de proprietari trebuie sa fie atestata in aceasta profesie sa aiba documente justificative profesinal si ce tip de contract se poate incheia intre cele doua parti ?
Raspunsul dne-i Innocenta de ieri a fost sters astazi, era: Firesc se pun intrebari
1-Reprezentantii legali ai asociatiei de proprietari,la momentul incheierii raportului juridic,fiind vorba si despre persoana straina de asociatie,nu au solicitat documentul in temeiul caruia aceasta presteaza responsabilitatea de cenzor ?
2-In cazul cenzorului extern,dispozitia in vigoare prevede obligativitatea ca acesta sa fie membru CECCAR
Daca cenzorul extern nu face dovada ca este membru CECCAR,asociatia de proprietari nu trebuia sa incheie contract prestari servicii
3-Daca persoana care detine incheiat contract prestari servicii pentru exercitarea responsabilitatii de cenzor,in fapt nu intruneste conditiile legal prevazute si nu detine documente profesionale justificative,asociatia de proprietari,poate pentru recuperare prejudiciu reprezentat de drepturile aferente contract de prestari servicii sa se instituie cu pretentii,poate sa solicite rezilierea contractului,sau poate chiar sa formuleze plangere penala impotriva respectivei persoane
Cine detine adevarul poate ne explica un avocat !
" abureli teoretice si fanteziste ", daca reuseste sa "abureasca"pe cineva, bravo ei !
Logic si de bun simt, eu zic, despre cenzorul fara atestat legal, ca ar trebui sa inapoieze asociatiei taxele si impozitele platite( daca s-au platit, ca la noi in asoc.) pentru un contract nelegal. Salariul, daca nu a prejudiciat cu nimic asoc., sa-l pastreze, ca doar a muncit omul.Sunt atatea firme legale incat nu trebuie sa se continuue o ilegalitate.
tomasso a scris:

2-In cazul cenzorului extern,dispozitia in vigoare prevede obligativitatea ca acesta sa fie membru CECCAR
Daca cenzorul extern nu face dovada ca este membru CECCAR,asociatia de proprietari nu trebuia sa incheie contract prestari servicii

Unde scrie in lege asta cu CECCAR-ul?
V-am pus si eu niste intrebari in sprijinul temei deschise de dv. Nu vreti sa-mi raspundeti?

O asociatie poate sa ridice standardul profesional si sa vrea cenzor extern independent.
Dar Legea 230/2007 spune:
"Art. 21
(1) La adunarea generală de constituire a asociatiei de proprietari, proprietarii vor alege
dintre cei prezenti un comitet executiv, format din preşedintele asociatiei de proprietari
şi un cenzor sau o comisie de cenzori, şi vor hotărî numărul membrilor acestora şi
durata mandatelor lor. Dacă dintre membrii asociatiei de proprietari nu se poate alege
un cenzor sau comisia de cenzori, atunci adunarea generală a proprietarilor membri ai
asociatiei de proprietari va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor
din afara asociatiei
de proprietari, persoană fizică ori juridică de specialitate, pe bază de
contract sau conventie de prestări de servicii.
(2) Cenzorul sau membrii comisiei de cenzori trebuie să aibă cel puŃin studii medii şi
pot depune, dacă adunarea generală a asociatiei de proprietari hotărăşte astfel, într-un
cont bancar al asociatiei de proprietari, o garanŃie suficientă şi îndestulătoare, pe baza
unui contract de garantie încheiat în acest sens. Cuantumul garantiei nu poate fi mai
mic decât media anuală a totalului cheltuielilor lunare ale asociatiei. "

Sa nu se faca confuzie intre cenzor si cenzor extern independent. [ link extern ]