Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de cedare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de cedare mostenire

Buna, tuturor de pe forum,

Am si eu o intrebare pentru cine este in masura sa ma ajute.
Mama mea a decis sa imi lase mie proprietatea ei.
Eu mai am o sora care este de acord cu acest lucru.
Se poate face un act prin care sa reiasa ca sora mea cedeaza de buna voie la dreptul de mostenire inca de cand este mama in viata ?
Va multumesc mult!
Va multumesc mult pentru pareri si sfaturi !

Singura solutie pentru siguranta mea este actul de vanzare - cumparare sa inteleg !
Pentru moment este singura solutie.....
Sau asteptati pana la decesul mamei si atunci sora va renunta la mostenire.
Multumesc mult pentru sfat!
asa cum v-au spus si colegii mei, orice act asupra unei succesiuni viitoare este lovit de nulitate absoluta.
mama dvs va poate face un contract de vanzare-cumparare asupra imobilului respectiv. astfel, sora dvs nu va mai avea nici un drept in ceea ce priveste imobilul .
trebuie insa sa faceti dovada ca ati si platit pretul .

sau, la decesul mamei, sora poate renunta la dreptul sau de mostenitor .
renuntarea sa se faca cu mentiunea ca dvs ati achitat sulta catre dansa. ;)
Am inteles tot ce mi-aţi pe forum şi acum vin cu o alta intrebare.
Mama işi doreste totuşi să aivă această declaraţie din partea sorei mele.
Este dorinţa dânsei.
Intrebarea este:
Un notar acceptă intocmirea unui astfel de document şi dacă da cam cât ar costa, estimativ.
Pe mine m+ar putea ajuta aceasta declaratie ulterior cand mama mea va decide să facă actul de vânzare cumpărare?