Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract intre persoana fizica si juridica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract intre persoana fizica si juridica

Buna ziua,

Pot face un contract de comodat intre persoana fizica si juridica (imobilul este al administratorului ca persoana fizica) si cea din urma(juridica) sa inchirieze ,sa incaseze venituri de pe urma acestuia unor terte persoane indiferent daca acestea sunt persoane fizice sau juridice ?
Va multumesc !
Se poate. Sa specificati in comodat ca are dreptul sa inchirieze.
Buna ziua,

Deci un SRL poate face un contract de inchiriere unor persoane juridice cat si fizice in conditiile mentionate mai sus ?
Va multumesc !
Da, SRLul poate sa inchirieze oricui daca 1. Are acest drept conform contractului de comodat si 2. Desfasoara activitatea autorizata de inchiriere si subinchiriere de imobile.
va multumesc !