Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... raportul angajatorului
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

raportul angajatorului

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un model de raport al angajatorului privind situatia SSM pe anul incheiat, cerut in articolul 69 din normele metodologice de aplicare a Legii SSM nr. 319/2006 (HG 1425/2006 actualizata inclusiv cu HG 955/2010 si HG 1242/2011):

(1) Angajatorul trebuie sa prezinte, cel putin o data pe an, comitetului de securitate si sanatate in munca un raport scris care va cuprinde situatia securitatii si sanatatii in munca, actiunile care au fost intreprinse si eficienta acestora in anul incheiat, precum si propunerile pentru planul de prevenire si protectie ce se vor realiza in anul urmator.

(2) Angajatorul trebuie sa transmita raportul prevazut la alin. (1), avizat de membrii comitetului de securitate si sanatate in munca, in termen de 10 zile, inspectoratului teritorial de munca.

Daca da va rog sa-l trimiteti pe adresa mirelutzadotcom@yahoo.com

Multumesc anticipat.
O zi buna,
Mirela
Nu veti gasi un model general acceptat.
Fiecare angajator are stilul sau de a arata cum si-a indeplinit obligatiile legale prevazute de Legea ssm nr. 319/ 2006 si HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare (vezi art.15).
Un astfel de raport trebuie sa faca referiri la riscurile profesionale evaluate si influenta acestei evaluari asupra situatiei AM si BP, la indeplinirea planului de prevenire si protectie, la ce isi propune sa realizeze in continuare, la sesizari primite din partea lucratorilor si modul de rezolvare a acestora, la efectuarea examenului medical periodic si starea de sanatate a lucratorilor, la dotarea cu EIP, alimentatie de protectie, etc.