Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Trebuie mostenitorul sa plateasca un credit pentru o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Trebuie mostenitorul sa plateasca un credit pentru o persoana decedata?

Unchiul meu a decedat in urma cu 2 ani. Acum aproximativ 3 ani i s-a acordat un credit de nevoi personale.
De doi ani, in continuu, mama mea este contactata de catre banca, agresata este un cuvant mai potrivit, pentru a returna suma. Mentionez ca certificatul de deces a fost inmanat bancii dar domnii o tin pe a lor ca mama, ca mostenitor direct trebuie sa plateasca acel credit. intrebarea mea este daca au vre-un drept juridic de vreme ce contractul a fost semnat de catre defunct si nu sora acestuia? plus ca trebuie sa aiba ceva asigurari in caz de deces.
Multumesc.
Nu ajunge faptul că ați prezentat băncii cert. de deces. Trebuie dezbătută succesiunea.Moștenitorii moștenesc și datoriile defunctului.

Dacă mama dvs. este moștenitor, trebuie să dezbată succesiunea, moștenind, desigur, și datoriile defunctului. (Vorbesc din propria experiență).
Multumesc pentru raspuns, Ethel.
Datoriile se plătesc în limita valorii bunurilor moștenire, mama are ce moșteni după frate? Ma refer la bunuri, nu la datorii.
Buna,
"mostenirea" e doar casa parinteasca si terenul aferent acestuia.
Doar ? Atunci.. doar cota ce a mostenit-o mama de la frate poate fi vanduta de creditori.
Mama ar trebui sa plateasca acea datorie, ar trebui sa se inteleaga amiabil cu banca, e in interesul ei , mai ales daca datoria e sub valoarea cotei fratelui din casa.
gi-jane2, moderator