avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inchidere activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inchidere activitate

Spalatorie auto isi inchide activitatea si vrea sa vanda utilajele si toate obiectele de inventar.Unele le vindem unor persoane juridice iar altele administratorului ca persoana fizica. Pentru ele am intocmit factura. Pe cele vandute persoanelor fizice trebuie sa dam bon fiscal sau chitanta ( societatea are o casa de marcat fiscala)? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Olivia Nedelcea , Contabil 20:36, 12 Iunie 2009
puteti sa dati bon fiscal (atasat la factura) iar vanzarea in contabilitate se inregistreaza pe baza raportului z, dar avand in vedere ca nu este vanzare catre populatie, ci ocazionala, generata nu de marfa, ci de lichidarea afacerii, eu as prefera chitanta atasata facturii.
Bajinaru Ramona a scris:

Spalatorie auto isi inchide activitatea si vrea sa vanda utilajele si toate obiectele de inventar.Unele le vindem unor persoane juridice iar altele administratorului ca persoana fizica. Pentru ele am intocmit factura. Pe cele vandute persoanelor fizice trebuie sa dam bon fiscal sau chitanta ( societatea are o casa de marcat fiscala)? Va multumesc!

ce reprezinta intrebarea cu casa de marcat?
In cazul lichidarii unei societati de preferat ar fi ca la factura sa atasati chitanta .
Ca o intrebare suplimentara?....cati asociati detine societatea?
Societatea are un asociat unic. Si firma nu se lichideaza ci isi inchide activitatea.Asociatul unic vrea sa vanda firma ( daca gaseste cumparator) sau sa isi suspende activitatea si vrea sa cumpere toate mijloacele fixe si obiectele de inventar. Si am intrebat daca le cumpara emite chitanta si factura sau bon fiscal si factura? Daca cunoasteti mai multe detalii referitor la subiect va rog sa ma ajutati. Va multumesc!
factura si chitanta
motivele le-am spus anterior

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comert cu ridicata persoane fizice Intermediar unic Intermediar unic Care este varianta corecta pt vanzare catre persoane fizice. Societatea este autorizata sa vanda \"cu ridicata\", dar avem ocazional clienti pers. fizice, ... (vezi toată discuția)
Chitanta persoana fizica ContSters189283 ContSters189283 Buna ziua, as dori sa stiu, daca o persoana juridica, ce detine casa de marcat electronica are voie sa emita chitanta pe persoana fizica atunci cand aceasta ... (vezi toată discuția)
Emitere factura la punctul de lucru MIRON OANA MIRON OANA buna ziua as dori sa stiu daca un puntc de lucru magazin cu vanzare en detail poate vinde pe langa casa de marcat si cu factura. Mai doresc sa stiu daca se ... (vezi toată discuția)