Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Este vorba despre fratele meu care a decedat .Succesori sunt sotia supravietuitoare si eu(nu exista copii) . Fratele meu avea mostenire de la parinti nostrii un teren. Intrebarea este :
Dat fiind ca terenu nu este bun realizat in comun cu sotia lui ci este mostenit de fratele meu de la parinti, cat din acest teren revine sotiei si cat imi revine mie. Multumesc
Art. 972. - (1) Cota soţului supravieţuitor este de:
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
Conform art.976(2)NCC dvs.sunteti colateral privilegiat.
Cota succesorala a sotului supravietuitorArt.972-(1)c)"Cota sotului supravietuitor este de.....c)o jumatate din mostenire ,daca vine in concurs fie numai cu ascendenti privilegiati ,fie numai cu colaterali privilegiati ai defunctului;".
Va multumesc.