Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare

Daca m-am angajat si sunt somer ce trebuie sa fac? Mai trebuie sa trec pe la somaj?
Buna ziua,

Art. 41 din Legea nr. 76/2002, privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, prevede ca:

(1) Persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj au urmatoarele obligatii:

b) sa comunice in termen de 3 zile agentiei pentru ocuparea fortei de munca la care sunt inregistrate orice modificare a conditiilor care au condus la acordarea drepturilor.

Aceasta obligatie revine si angajatorului dumneavoastra:

Art. 41 (2) Angajatorii care au incadrat in munca, conform legii, persoane din randul beneficiarilor de indemnizatii de somaj au obligatia de a anunta in termen de 3 zile agentiile pentru ocuparea fortei de munca la care acestia au fost inregistrati.

Concluzia: ar trebui sa aduceti la cunostinta agentiei de ocupare a fortei de munca unde sunteti inregistrat, faptul ca ati incheiat un contract individual de munca.

O zi frumoasa!