Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mandatul european
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Mandatul european

Buna seara,

As dori sa stiu cum se poate afla daca cineva a primit mandat European de arestare? Persoana in cauza a fost condamnata acum un an si se afla pe alt continent, as dori sa stiu daca este pe alt continent se mai emite mandat European? Sau cum functioneaza lucrurile? Deoarece nu apare nici pe site-ul politiei si nici pe site-ul de la Interpol. Care sunt pasii prin care se deruleaza urmarirea si care ar putea fi cauza pentru care de mai bine de un an nu este cautata?
Va multumesc!
Daca a fost condamnat se emite mandat.
Oricum, se emite mandat international...
Asta este sigur...
Admin, administrator
Si care poate fi motivul pentru care nu s-a emis de un an si jumatate de la sentinta definitiva? Exista un termen anume cand se emite sau cand vor ei, in doua luni sau in 2 ani?
Multumesc
Persoana condamnata nu stie cand se emite
Se merge intai pe urmarire locala, generala si internationala... la final...