Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sentinta definitiva-plangere contraventionala ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sentinta definitiva-plangere contraventionala respinsa/predare permis

Buna ziua! As avea nevoie de putin ajutor.
Am atacat in instanta PV prin care agentul de la politia rutiera a dispus sa mi se ridice permisul auto si am pierdut acest proces. Am primit acasa sentina insa nu este definitiva. Am intrebat la politie si mi-au spus ca trebuie sa ma prezint la ei cu sentinta definitiva si abia apoi pot sa predau carnetul.
Ma puteti ajuta sa imi spuneti ce trebuie sa fac acum ca sa obtin aceasta sentinta definitiva? Nu doresc sa fac apel.
Multumesc mult!
Trebuie sa treaca termenul de apel.
si dupa ce expira termenul de apel ce am de facut si cat timp mai am la dispozitie?
am inteles ca termenul expira la o luna dupa data postei (deci cand a ajuns notificarea deciziei la mine)
multumesc!
Trebuie sa treaca termenu de apel, ca aceasta hotarare sa fie definitiva apoi sa mergeti la judecatorie sa o legalizati( 5 lei taxa timbru pentru fiecare exemplar) apoi va duceti la politie cu sentunta si carnetul
andabelea a scris:

Trebuie sa treaca termenu de apel, ca aceasta hotarare sa fie definitiva apoi sa mergeti la judecatorie sa o legalizati( 5 lei taxa timbru pentru fiecare exemplar) apoi va duceti la politie cu sentunta si carnetul

Multumesc! Deci dupa ce termenul expira ma duc la registratura judecatoriei (intreb pt ca trebuie sa vad ce program au) cu taxa de timbru si cerere de legalizare? Trebuie sa ma duc fix in ziua in care expira termenul de apel sau am la dispozitie cateva zile dupa?
chiar si cu cateva zile inainte ca oricum nu va da legalizarea pana nu se implineste termenul de apel
Cabinet Avocat Anda Belea, Avocat