Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cineva sa ma ajute
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cineva sa ma ajute

as vrea sa stiu cat ar dura daca cer insolventa unei s.c. care imi este datoare de anul trecut cu un miliard vechi cu facturi si contract in regula?
Buna seara.Nu exista un termen fix pentru solutionarea insolventei.Sfatul meu este insa sa angajati un avocat si sa incercati recuperarea sumei printr-o somatie de plata
sfatul colegului este pe cat de bun pe atat de practic.Un proces de insolventa poate dura chiar si 2 ani si nu cred ca va avantajeaza.
te sfatuiesc sa cerei repede insolventa.ori iti da imediat banii ca sa scape de dosar ori nu mai ai ce recupera niciodata.
Sa aveti totusi in vedere faptul ca, declarand insolventa, v-ati putea gasi in situatia in care sa nu aveti prioritate la executare.
multumesc, dar as vrea sa stiu pot sa cer si penalitati de intarziere, chiar daca aceste nu sant specificate in contract ? si daca da cum trebuiesc calculate?,daca ma poate cineva ajuta
multumesc
ok, utilizator