Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari cu moartea !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari cu moartea !

Buna seara !

Vreau sa va detaliez o stituatie pe scurt ! Acum 2 luni am depus plangere penala la Parchet deoarece mai multe persoane cu care ma judecam m-a sunau in mod frecvent cu nr. privat sa imi retrag plagerea ca daca nu ma omoara etc .
Acum , m-au informat cei de la Politie ca ei nu o sa ceara celor de la Telekom sa comunice cine ma sunat cu nr. ascuns si nici nu or sa solicite dumnealor sa le de-a cei de la Telekon inregistrarea acelor convorbiri deoarece nu au dreptul la asemenea informatii . Si mi-au zis sa fac eu o cerere la Telekom si sa solicit inregistrarile convorbirilor si nr. de telefon care m-au sunat cu privat .
Intrebarea : In temeiul carui art. formulez cererea ?
Va multumesc de modul de intelegere !
Politia trebuia sa faca treaba asta.
Dvs. nu o sa primiti nimic.

Convorbiri inregistrate oricum nu exista.

Nu inteleg de ce nu ati inregistrat dvs. convorbirile telefonice.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai macar o fac si dupa ce primesc raspunsul la adresa mea o sa le arat politistilor .
Imi puteti pune in baza carui art pot formula cererea ?
Va multumesc frumos !
Nici nu stiti de unde au sunat.
Nu reteaua care a primit telefonul afla cine a sunat ci cea din care s-a telefonat.

Daca exista amenintari reale si grave ar fi indicat sa va angajati avocat daca vreti sa beneficiati de protectie reala.

Trebuia sa inregistrati convorbirile.
Am recunoscut vocea celui care ma sunat . Si stiu 100% ca m-au sunat de pe Telekom ( Cosmote ) ... Ideea e ca am depus plangere acum 4 luni cand am primit ameintarile dar politisti nu au zis ca e caz penal deoarece au zis dumnealor ca amenintarea a fost facuta indirect !Si au clasaT PETITIa si materialul de verificare ! Si atunci , persoane pe care eu ii recunoscusem vocea a recunoscut in fata politistului ( venind politistul la mine acasa si spunandu-mi asata ) dar pe declaratia lui scie ca nu ma amenintat ! Amenintarile au fost foarte seriose ! Si am depus plangere la Parchet !
Nu am putut inregistra convorbirile deoarece telefonul meu nu inregistreaza in timp ce vorbesti cu cineva la telefon .

Fapta se incadreaza la amenintare si Hartuire alin 1 si 2 , am zis eu ... Hartuire alin 1 deoarece ma sunau in mod repetat . Dvs ce parere aveti ?
Daca a recunoscut e posibil sa nu mai fie necesare interceptari sau inregistrari.
Vorbiti cu politistul sa va explice...