avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintari cu moartea !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintari cu moartea !

Buna seara !

Vreau sa va detaliez o stituatie pe scurt ! Acum 2 luni am depus plangere penala la Parchet deoarece mai multe persoane cu care ma judecam m-a sunau in mod frecvent cu nr. privat sa imi retrag plagerea ca daca nu ma omoara etc .
Acum , m-au informat cei de la Politie ca ei nu o sa ceara celor de la Telekom sa comunice cine ma sunat cu nr. ascuns si nici nu or sa solicite dumnealor sa le de-a cei de la Telekon inregistrarea acelor convorbiri deoarece nu au dreptul la asemenea informatii . Si mi-au zis sa fac eu o cerere la Telekom si sa solicit inregistrarile convorbirilor si nr. de telefon care m-au sunat cu privat .
Intrebarea : In temeiul carui art. formulez cererea ?
Va multumesc de modul de intelegere !
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 00:18, 19 Februarie 2015
Politia trebuia sa faca treaba asta.
Dvs. nu o sa primiti nimic.

Convorbiri inregistrate oricum nu exista.

Nu inteleg de ce nu ati inregistrat dvs. convorbirile telefonice.
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai macar o fac si dupa ce primesc raspunsul la adresa mea o sa le arat politistilor .
Imi puteti pune in baza carui art pot formula cererea ?
Va multumesc frumos !
Nici nu stiti de unde au sunat.
Nu reteaua care a primit telefonul afla cine a sunat ci cea din care s-a telefonat.

Daca exista amenintari reale si grave ar fi indicat sa va angajati avocat daca vreti sa beneficiati de protectie reala.

Trebuia sa inregistrati convorbirile.
Am recunoscut vocea celui care ma sunat . Si stiu 100% ca m-au sunat de pe Telekom ( Cosmote ) ... Ideea e ca am depus plangere acum 4 luni cand am primit ameintarile dar politisti nu au zis ca e caz penal deoarece au zis dumnealor ca amenintarea a fost facuta indirect !Si au clasaT PETITIa si materialul de verificare ! Si atunci , persoane pe care eu ii recunoscusem vocea a recunoscut in fata politistului ( venind politistul la mine acasa si spunandu-mi asata ) dar pe declaratia lui scie ca nu ma amenintat ! Amenintarile au fost foarte seriose ! Si am depus plangere la Parchet !
Nu am putut inregistra convorbirile deoarece telefonul meu nu inregistreaza in timp ce vorbesti cu cineva la telefon .

Fapta se incadreaza la amenintare si Hartuire alin 1 si 2 , am zis eu ... Hartuire alin 1 deoarece ma sunau in mod repetat . Dvs ce parere aveti ?
Daca a recunoscut e posibil sa nu mai fie necesare interceptari sau inregistrari.
Vorbiti cu politistul sa va explice...

Alte discuții în legătură

Amenintare in vederea retragerii plangerii penale ContSters327384 ContSters327384 Buna seara ! Am o speta . In urma depuneri unei plangere pentru amenintari am primit rapuns de la postul de politie precum ca persoana reclamata a ... (vezi toată discuția)
Injuraturi prin telefon , autor necunoscut ContSters83715 ContSters83715 Daca primesc 2-3 injuraturi pe telefonul mobil gen f...m....matii, cand ma duc la politie sa sesizez, scriu injuraturile mot-a mot sau scriu doar ca mi s-au ... (vezi toată discuția)
Injurii prin telefon justinn justinn Buna seara, revin cu o noua problema daca o pot spune asa. In urma cu vreo doua luni, cred, am inceput sa primesc telefoane in care mi se aduceau injurii. ... (vezi toată discuția)