Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Supliment 600 pentru al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Supliment 600 pentru al doilea copil

Am gemeni si am fost in ingeijire copil pe un an iar acum am depus dosar pentru ingrijire copil pana la trei ani pe caz de boala deoarece fetita este cu handicap de gr ll. As dori sa stiu daca pot beneficia de supliment pentru al doilea copil si daca da ce am de facut.
1. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 9

(3) In situatia in care unul dintre copiii rezultati in urma unei sarcini multiple este incadrat intr-un grad de handicap pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani, pentru acesta se continua concediul si plata indemnizatiei pentru cresterea copilului in cuantumul prevazut la art.2 alin.(2) din ordonanta de urgenta. In cazul in care sunt incadrati in grad de handicap mai multi copii rezultati in urma unei sarcini multiple, pe langa indemnizatia pentru cresterea copilului in cuantumul prevazut la art. 2 alin. (2) din ordonanta de urgenta se va acorda si suma prevazuta la art. 5 din ordonanta de urgenta, in raport cu numarul copiilor.

2. Asadar:
- daca unul din copii are certificat de handicap veti primi pentru el indemnizatia in continuare pana implineste 3 ani (daca certificatul este valabil pana atunci);
- nu veti mai primi acel supliment de 600 lei dupa ce copiii implinesc 1 an, veti primi numai indemnizatia pentru fetita.