Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plangere la itm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plangere la itm

Contractul de munca s-a incheiat in 10 mai 2009, dar eu nu am primit nici o instiintare scrisa in acest sens. Salariul pentru perioada 1-10 mai se acorda incepand din data de 11 iunie, in urma preavizului facut dupa incetarea contractului mi se imputa suma de 800 ron. Pentru ca lunar mi-a fost rerinuta garantie materiala (aceasta nu acopera suma imputata), mi-au propus sa ridic doar o parte din salar.

Este normal, daca eu nu am prezenta la inventar si nici nu cred ca au un proces verbal de inventariere?

Mai pot face plangere la ITM sau sa ii chem in instanta daca au trecut cele 30 de zile de la incheierea contractului?

1. Cum a incetat c.i.m.?
2. Puteti depune o sesizare la ITM.
3. Termenul de 30 de zile pentru sesizarea instantei incepe sa curga de la data comunicarii deciziei de concediere ... Acesta este termenul in care se contesta decizia de concediere ...