Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie ANAF

Buna ziua, am primit somatie de plata si titlu executoriu de la ANAF, pentru ca nu mi-am platiti tot impozitul datorat. Intrebarea este ce anume pot intreprinde impotriva mea avand in vedere ca eu am inchis PFA-ul, contul bancar nu l-am mai folosit de mai bine de un an, iar pe numele meu nu am nici o proprietate? Fiind angajata imi pot trimite poprire pe salariu, sau au alta metoda de executare silita? Si daca da, care?
Daca datoria nu este prescrisa cred ca va poate pune poprire pe salariu.
Datoria nu este prescrisa, aveam termen de plata 22 decembrie 2014. La poprirea pe salariu se calculeaza penalitati? Intreb pentru ca suma datorata conform declaratiei pe venit pe care am depus-o la finante era de 1245 lei aprox, iar somatia de plata este pe 2000, ceea ce mi se pare colosal.
Penalitățile nu au legătură cu poprirea, ele sunt calculate în conformitate cu prevederile Codului Fiscal.