Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Rugaminte clarificari
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Rugaminte clarificari

As dori sa stiu daca inspectia fiscal declansata de ANAF asupra unei societati comerciale aflata in procedura de insolventa, faza de supraveghere, se poate incadra in prevederile art.75 alin. 1) din Legea nr. 85/2014 PRIVIND PROCEDURILE DE PREVENIRE A INSOLVENŢEI ŞI DE INSOLVENŢĂ, conform caruia "De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acţiunile judiciare, extrajudiciare ....."
Va multumesc pentru disponibilitate.
Sigur,invocati prevederile legale la care ati facut referirie.
“Inspectia fiscala are ca obiect verificarea legalitatii si conformitatii declaratiilor fiscale, corectitudinii si exactitatii indeplinirii obligatiilor de catre contribuabili, respectarii prevederilor legislatiei fiscale si contabile, verificarea sau stabilirea, dupa caz, a bazelor de impunere, stabilirea diferentelor obligatiilor de plata si a accesoriilor aferente acestora”.
Potrivit reglementarilor, inspectia fiscala se exercita asupra tuturor persoanelor, indiferent de forma lor de organizare, care au obligatii de stabilire, retinere si plata a impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat.
Inspectia fiscala nu se incadreaza la actiuni judiciare, extrajudiciare sau de executare silita, la care face referire art.75, deci nu puteti uza de asta.
Inspectia fiscala va avea loc.