Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... PFA in domeniul SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

PFA in domeniul SSM

Ma intereseaza daca se poate sa obtin abilitarea in domeniul SSM doar pe baza unei adeverinte de la fosta companie unde am activat. Am urmatoarea vechime in campul muncii:
- 3 ani in domeniul SSM, in cartea de munca Coordonator SSM si Manager SSM cu multe responsabilitati pe ssm - implementare legi si sistem de management pe ssm (cursurile facute pe ssm - inspector, coordonator, evaluator, specialist, cadru tehnic psi, certificate IOSH, Master ssm, curs formator, curs project manager, curs project manager);
- 2 ani angajat ca inginer mecanic si cu functie de sef de santier - cu multe responsabilitati conform L319, hg1425,hg 300 (plan ssm santier, instruire, proceduri , etc);
- 1.5 - manager- sef de multe puncte de lucru - cu multe responsabilitati pe ssm.
- 3 ani in alte santiere si proiecte ca inginer si mp.

In acest caz pot sa obtin abilitarea ssm pt PFA sau mai bine spus cum trebuie sa arate adeverinta mea prin care se adevereste ca sunt ssm-ist si stiu ce inseamna implementare sisteme de management ssm?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

O zi buna!
Utilizator_2, utilizator
Pentru obtinerea abilitarii in domeniul ssm se respecta prevederile HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare:
-art.37 (1) In vederea abilitarii pentru activitatile de prevenire si protectie prevazute la art. 15, solicitantii vor transmite un dosar care va cuprinde urmatoarele documente:
a) cerere de abilitare pentru servicii externe de prevenire si protectie, potrivit modelului prezentat in anexa nr. 8;
b) opisul documentelor din dosar;
c) copie de pe certificatul de inregistrare la registrul comertului, care sa contina codul CAEN corespunzator activitatii pentru care se abiliteaza, si, dupa caz, copie de pe actul constitutiv;
d) lista cu personalul care va desfasura activitati in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
e) copii ale documentelor care atesta pregatirea profesionala si nivelul de pregatire, potrivit prevederilor art. 31 si 32, a personalului care va desfasura activitati in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
f) curriculum vitae pentru personalul care va desfasura activitatile de prevenire si protectie;
g) copii ale documentelor care atesta vechimea de cel putin 5 ani in domeniul securitatii si sanatatii in munca, pentru conducatorul serviciului extern de prevenire si protectie;
h) memoriu de prezentare, din care sa rezulte mijloacele materiale si resursele umane de care dispun;
i) copii ale deciziei de numire si contractului individual de munca, pe perioada nedeterminata, pentru conducatorul serviciului extern de prevenire si protectie;
j) copii ale contractelor individuale de munca ale personalului de executie din serviciul extern de prevenire si protectie;
k) declaratii ale personalului serviciului extern de prevenire si protectie privind pastrarea confidentialitatii, in timpul si dupa incetarea desfasurarii activitatilor de prevenire si protectie, asupra informatiilor la care are acces.
Puteti avea probleme legate de vechimea de 5 ani ca lucrator desemnat cu activitati de prevenire si protectie in domeniul ssm/ sef serviciu intern de prevenire si protectie in domeniul ssm.