avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit pe dividende prea mare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit pe dividende prea mare

Buna ziua! Am o nelamurire...venitul meu net este de aprox 4000 lei pe luna, dar contabila mi-a calculat impozit pe dividende pe anul trecut de 2000 lei trimestrial. Mi se pare cam mult. Gresesc?
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 15:53, 10 Februarie 2015
Trebuie sa verificati exact la baza s-a calculat, pt ca poate s-au alocat la dividende: rezerve, sume nerepartizate din anii precedenti. Deci nu se poate da un raspuns din informatiile oferite de d-voastra. Uitati-va la hotararile AGA sa vedeti ce scrie in acestea (pe care d-voastra daca sunteti asociat le-ati semnat).

In balanta de verificare la 31.12.2014 verificati ce rulaj creditor are contul 457-care sunt sumele repartizate in an la dividende.

Presupun ca sunteti societate si aveti un venit lunar in medie de 4000 lei/luna.
Ultima modificare: Marți, 10 Februarie 2015
Ioan Petru Butariu, Contabil
Cred ca faceti o confuzie. E posibil sa fie alt tip de impozit, nu pe dividende, caci acesta nu se plateste trimestrial ci tot odata, pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care se face plata acestor dividende catre asociati si e de 16% din valoarea bruta a dividendelor cuvenite.
Sa presupunem ca ati avut un 14000 net pe trimestru * 16% = 2240

14000-2240= 11760 adica 3920 lei pe luna net

Din ce spuneti dvs ar fi trebuit sa platiti cu 10% mai mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile alocare dividende din profitul anului 2013 irinuka2005 irinuka2005 Firma infiintata in 2013 microintreprindere,la sf anului realizeaza profit 50000 ron.Capital social 400 ron. Va rog sa mi spuneti: Nota de repartizare pe ... (vezi toată discuția)
Modalitatile legale de a scoate bani din firma CristinaFComan CristinaFComan Buna ziua Va rog sa imi spuneti unde sa ma uit mai exact in legislatie pentru a gasi modalitatile legale de a scoate bani din firma. Pentru mine acest aspect ... (vezi toată discuția)
Dividende. care e cota de impozit pe dividende? anx anx :((#-o:-/ situatia: srl cu doi asociati 25% respectiv 75% obiect activ caen 7414: consultanta...... paltitoare de impozit pe profit, achitat in trim III ... (vezi toată discuția)