Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Compensare datorii
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Compensare datorii

Buna ziua,
Societatea X inregistreaza atat sold debitor cat si sold creditor in balanta ; suma este sub 10.000 lei dar cu o vechime mai mare de un an ; pentru compensare la sunat la Serviciul de compensare IMI Bucuresti si mi s-a comunicat ca avem obligatia de a face compensarea prin dansii. Intrebarea mea este : Pot compensa suma prin proces verbal de compensare in baza art. 1617 din Noul Cod Civil (1) - Compensaţia operează de plin drept de îndată ce există două datorii certe, lichide şi exigibile, oricare ar fi izvorul lor, şi care au ca obiect o sumă de bani sau o anumită cantitate de bunuri fungibile de aceeaşi natură. Conform art. 3 , dispoziţiile Codului Civil se aplică şi raporturilor dintre profesionişti, precum şi raporturilor dintre aceştia şi orice alte subiecte de drept civil ?
Daca s-a depasit termenul de 30 de zile, chiar daca suma este sub 10.000 lei, trebuie sa faceti prin IMI.