Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare

Buna seara !
Am o nelamurire si as dori sa ma ajutati
Sotia este angajata cu contract pe perioada nedeterminata ca asistent medical pe cabinet scolar. In cazul in care scoala se desfiinteaza, ea(sotia) poate sa-si piarda si ea locul de munca ? Mentionez ca este angajata la stat si nu la particular si are colege care sunt angajate cu contract pe perioada determinata. Este posibil ca sa isi piarda locul de munca, iar cele cu contract pe perioada determinata sa ramana angajate ?
Va multumesc anticipat !
Este angajata scolii ?
Nu, prin descentralizare, au trecut de la spital la primarie.
Exista si posibilitatile mentionate de dvs.
Probabil ca daca scoala se va desfiinta, atunci cei de la primarie vor considera ca nu mai au posibilitatea sa-i ofere un alt loc de munca si atunci vor decide concedierea persoanei in cauza.