Forum Discuţii juridice Executare silită Cedare bunuri comune celuilalt sot
Discuție deschisă în Executare silită

Cedare bunuri comune celuilalt sot

As vrea sa stiu daca pot ceda partea mea de proprietate a apartamentului comun, cumpărat de noi după căsătorie, la care suntem coproprietari, pe cale notariala, fara a mai avea ulterior consecinte juridice sau de alta natura. Daca nu, cum se poate face acest lucru si care e procedura?
Mulțumesc mult pentru răspuns.
Din păcate pentru dumneavoastră, trebuie să returnați Băncii tot împrumutul. Știu că v-ar plăcea să nu o faceți, dar nu se prea poate. Nu aveți cum să rămâneți și cu bunuri și fără datorii. Nu numai că ar fi imoral, dar ar fi și dificil.
Și vă mințiți singur când spuneți că nu e fraudă, este intenție de fraudă, fără tăgadă. Drept este că nu este pedepsită penal, nu încă. Mi-e teamă însă că o lege precum falimentul personal, va veni la pachet și cu legi de protecție a creditorilor, adică legi penale împotriva debitorilor de rea credință.