Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pentru a iesi cu un minor din tara este obligatorie ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pentru a iesi cu un minor din tara este obligatorie declaratia notariala?

Daca doresc sa merg in vizita la sotul meu care locuieste in strainatate imi trebuie declaratia notariala pentru copilul meu care are 16 ani? Si cum poate sotul meu sa o procure? Merge la Ambasada?
Da este obligatorie.Poate sa dea declaratia la Consulat. Sa aibe cartea de identitate, copie dupa cartea dvs de identitate ca sunteti insotitorul, copie dupa pasaportul copilului, certificatul de nastere al copilului, sa stie perioada de calatorie, unde va calatori si cu ce mijloc de transport. O poate da si la un notar de acolo insa trebuie apostila sau supralegalizare si trimisa in tara tradusa si legalizata traducerea.
Multumesc