Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal-livrare la domiciliu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal-livrare la domiciliu

Buna ziua
Un restaurant care livreaza si la domiciliul clientilor cand trebuie emis bonul fiscal?
Daca emit la livrare,la un eventual control banii nu ar corespunde cu cel din casa de marcat.Daca emit dupa intoarcerea livratorului,tot nu este bine.Au fost cazuri cand
s-a dat amenda la intoarcerea livratorului pentru suma aflata la el,pe motiv ca nu a fost emis pentru acele sume bon fiscal.
Multumesc anticipat
Bonul fiscal trebuie sa ajunga la client, trebuie emis bonul in nomentul livrarii, la un eventual control se poate dovedi pe baza comenzii faptul ca banii urmeaza sa se incaseze.