Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna Ziua , as dori sa imi eplicati si mie ce este cu TVA eu daca doresc sa fac un PFA ce face TVA ma ajuta ? sau nu ?
Buna seara,

TVA-al este un impozit indirect suportat de catre consumatorul final al unui bun/serviciu.
Din punct de vedere al contabilitatii, un platitor de TVA trebuie sa faca doua jurnale in plus, sumele din Registrul de Incasari si platit trebuie sa fie trecute fara TVA, se depune trimestrial decontul de TVA.
Platitor de TVA deveniti prin optiune sau prin atingerea pragului de 65.000 euro. Anumiti parteneri ar prefera ca dumneavoastra sa fiti platitor de TVA, pentru ca si ei la randul lor sa isi poata deduce TVA-ul pe ceea ce facturati.

O seara buna !
Acel TVA este rambursabil ?