Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... schimbarea administrator asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

schimbarea administrator asociatie

Buna seara. Cum se procedeaza in cazul in care administratorul nu se mai poate ocupa de asociatie si doreste sa renunte la aceasta? ( mentionez ca d.na administrator este insarcinata si in curand v-a naste) Si cu aceasta ocazie dorim si schimbarea comisiei de cenzori si a presedintelui. Trebuie sa ajungem iar prin tribunal cum s-a facut cand am devenit din asociatie de locatari - asociatie de proprietari sau este mai simplu? Multumesc pentru informatii.
O ultima intrebare si mii de multumiri pentru raspunsuri: trebuiesc luate cumva de la furnizorii de utilitati adeverinte din care sa reiasa ca asociatia nu are datorii catre ei?
Este bine sa faceti scrisori de confirmare a soldurilor catre furnizori. Face parte de inventariere. Si apoi comparati cu ce aveti in contabilitatea Asociatiei
Faceti un punctaj cu fiecare furnizor. De obicei acestia consemneaza pe ultima factura atat datoria curenta cat si eventualele restante. Dar la aceasta schimbare , ca sa nu asteptati urmatoarea factura , sau raspunsuri la scrisori , mergeti dv , cel care preia gestiunea la fiecare si se rezolva aceast punctaj in aceeasi zi .
Confruntati si ultima lista de plata afisata cu fisele individuale ale proprietarilor.
Oricum , doamna nu pleaca de acolo si mai poate ajuta sau da explicatii la unele nedumeriri ce le veti avea si dupa o luna , doua.
Adriantot, moderator