avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu in prag de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu in prag de pensionare

Buna ziua,
Va rog , daca la 1.07 ies la pensie am dreptul la concediu integral sau numai pentru lunile in care am fost in activitate ?
Pot sa iau concediu efectiv sau numai plata aferenta zilelor?
-Conducerea unitatii( de stat) imi poate refuza efectuarea concediului ?
-Cu cate zile inainte se elibereaza adeverinta pentru Casa de pensii,privind contributia la pensii(salarii, sporuri)
-Va rog baza legala .
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:52, 15 Februarie 2015
Din cate stiu eu concediul de odihna se acorda proportional la numarul de luni lucrate dintr-un an.Puteti beneficia de toate zilele de concediu pana la ziua Z,dar la ultimul salar vi se opreste o suma de bani ce reprezinta numarul de zile din concediu efectuat in plus fata de ce aveati dreptul.Concediul de odihna este un drept al salariatului si se acorda obligatoriu,pe baza unei planificari sau la cerere.O zi buna.
Aveti dreptul la CO aferent perioadei 01.01. - 01.07.
In cazul in care nu vi se acorda CO aferent acestei perioade, atunci la incetarea c.i.m. angajatorul are obligatia sa va compenseze in bani CO neefectuat.

art.146 C.mun.
....
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Ma poate concedia angajatorul avan in vedere ca mai am cateva luni pana la pensie la limita
de varsta in cazul rufuzului de a indeplini o sarcina de serviciu( cooptarea intr-o comisie)
Baza lega .
Multumesc pentru raspunsuri!
Nu exista text de lege care sa-i interzica unui angajator sa faca asa ceva.
Prin urmare, exista posibilitatea de a fi concediata inainte de data iesirii la pensie.
1. Nu mai este nevoie a va elibereze angajatorul adevrinta cu veniturile (salariu + sporuri).

2. Casa de Pensii are in evidentele sale toate aceste date comunicate de angajator prin declaratiile nominale lunare (D112).

Alte discuții în legătură

Zile de concediu legale... miha8619 miha8619 buna, am si eu o nelamurire... eu in 30 iunie am incheiat contractul de munca cu o firma dar mi-au ramas 16 zile de concediu pe care nu le-am luat. as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca marysa marysa Buna ziua, Am nevoie de cateva lamuriri. Am anuntat ca doresc sa plec din actualul loc de munca, iar seful a zis sa nu-mi dau demisia, ci sa plec cu acordul ... (vezi toată discuția)
Acte de la fostul angajator /fluturaș de salariu Loredana080 Loredana080 Bună ziua! Aș vrea să cer fostului angajator fișa postului, regulamentul intern, precum și modul în care a fost calculată suma acordată la lichidare, ... (vezi toată discuția)